آشنایی با کار آفرین جوان در حوزه دامپروری روستایی

مشاوره و بهبود کسب و کارهای موجود روستایی، شناسایی فرصت های کارآفرینی

سه شنبه ۲۸ دی ۰۰

آشنایی با کار آفرین جوان در حوزه دامپروری روستایی

از آنجا که روستا ها  قطب اصلی و اساسی در حوزه دامپروری در کشور هستند با ایجاد فضایی مناسب و زیر ساخت های مربوطه دولت میتواند گام های موثری هم در جهت تامین نیاز کشور و هم اشتغال زایی روستاییان داشته باشد.
در ادامه با یکی از کار آفرینان این حوزه بیشتر آشنا میشویم. و با سختی ها و شیرینی های  کار آفرینی در این بخش  بیشتر آشنا خواهیم شد.


راه‌اندازی کسب و کارهای کوچک از جمله راهکارهای توسعه اقتصادی است که امتحان خود را با موفقیت در کشورهای پیشروی دنیا پس داده است، به‌طور مثال چین با توزیع تولید در کارگاه‌های کوچک توانست در مدت زمان کوتاهی مسیر توسعه را طی کند و اکنون جزو ٥ کشور قدرتمند اقتصادی قرار گیرد.

در تمام کشورهای جهان تأمین منابع پروتئینی با هدف حفظ امنیت غذایی در اولویت قرار دارد ضمن اینکه فعالیت اقتصادی در این حوزه یکی از پرسودترین فعالیت‌های تولیدی در بخش کشاورزی و غذا محسوب می‌شود.

با توجه به شرایط اقتصادی کشور و تحریم‌های دشمنان، راه‌اندازی واحدهای دامپروری علاوه بر کمک به تأمین امنیت غذایی می‌تواند منبع درآمد مناسبی برای سرمایه گذارانی باشد که با منابع مالی محدود به‌دنبال کسب و کار با سود مناسب هستند. ایجاد واحدهای دامداری به‌منظور تقویت توانایی مالی خانوارهای ساکن در مناطق محروم و بهره‌وری بیشتر از پتانسیل نیروی کار موجود در خانوارهای آن مناطق می‌تواند ضمن رونق و افزایش درآمد خانوارها مانع از مهاجرت ساکنین به شهرهای بزرگ شود. روستاها نقطه آغازین اقتصاد مقاومتی هستند، چراکه کالاهای اساسی مردم از این قشر زحمتکش جامعه تأمین می‌شود و اگر ما بتوانیم اقتصاد مقاومتی در روستاها را تحقق ببخشیم، یقیناً تولیدات داخلی کشورمان نیز رونق پیدا کرده و بی‌نیاز از واردات خواهیم شد، چرا که راهکار مقابله با تهاجم اقتصادی دشمن، تأکید بر رشد و توسعه اقتصاد روستایی، کشاورزی و دامپروری است.

مرکز اقتصاد مقاومتی حامی چندسالی ست با تلاش در استانهای محروم و کم‌برخوردار کشور سعی در الگوسازی برای اشتغالزایی جوانان و جلب توجه سرمایه گذارانی با منابع مالی محدود دارد که به‌دنبال فعالیت اقتصادی با سود مناسب هستند.

در حال حاضر، حدود یک میلیون و 700 هزار واحد دامداری زیر نظر اتحادیه دامداران ایران مشغول به فعالیت هستند که وظیفه تأمین گوشت و شیر کشور را به‌عهده دارند.

بر اساس آمارهای اعلام‌شده توسط وزارت کشاورزی، در حال حاضر حدود 3.5 میلیون نفر در امور دامپروری کشور در قالب واحدهای صنعتی، سنتی، دامی کوچک و بزرگ و عشایری فعالیت دارند که ارزش سرمایه آن‌ها در زیربخش دام و طیور بیش از 250 هزار میلیارد ریال است.

طرح الگویی مردمی پرواربندی دام سنگین  (15رأسی) 

طرح الگویی مردمی پرواربندی دام سنگین (15رأسی) مرکز اقتصاد مقاومتی حامی به‌منظور الگوسازی و تکثیر مدیریت بهینه زنجیره تولید تا مصرف، تقویت حضور مردم در تولید محصولات دامی، فعال‌سازی منابع و ظرفیت‌های بدون استفاده، کمک به امنیت غذایی با تولید بیش از 15 هزار تُن گوشت و کمک به ایجاد اشتغال مولد برای 2 هزار و 100 خانوار روستایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی در 26 استان کشور برنامه‌ریزی شده و در حال اجرا و راه‌اندازی است. مرحله آزمایشی 167 واحد پرواربندی گوساله در مناطق محروم استان کشور راه‌اندازی شده که 117 واحد آن به بهره‌برداری نهایی رسیده است و واحدهای باقی‌مانده از این طرح ملی در آینده در برنامه راه‌اندازی قرار دارد.

مجید برزگر کارآفرین 39ساله و اهل روستای حسین‌آباد شال استان قزوین است. او پدر 3 فرزند بوده و به‌رغم تمام کم و کاستی‌ها و کمبود امکانات در روستا به دامداری مشغول است و از زندگی کنار خانواده‌اش احساس رضایت می‌کند. در این شغل همسر و فرزندش او را همراهی می‌کنند. وی 8 ماهی است که با طرح الگویی مردمی پرواربندی دام سنگین آشنا شده و مشغول پرواربندی دام است. او در این طرح با دریافت 80 میلیون تومان تسهیلات از بانک و پرداخت آن به مرکز اقتصاد مقاومتی حامی به‌عنوان ضمانت، 15 گوساله دریافت کرده است. مجید 15 گوساله را در حیاط بزرگ منزل خود نگه‌داری می‌کند.

مجید می‌گوید: به شغل دامداری علاقه زیادی داشتم و در روستا هم باتوجه به وجود پتانسیل و ظرفیت دامپروری از اینکه سرمایه‌ای برای خرید گوساله نداشتم ناراحت بودم. مکان مناسبی برای دامپروری داشتم زیرا حیاط خانه ما بسیار بزرگ بود و مجوز دامداری را نیز از قبل دریافت کرده بودم، اما سرمایه‌ای برای پرورش دام سنگین نداشتم و وامی هم به این نام نتوانستم فراهم کنم تا اینکه به‌لطف خدا و حمایت مرکز اقتصاد مقاومتی حامی توانستم 15 عدد گوساله پرواری را از این مرکز دریافت کنم و از این شرایط کاری بسیار راضی هستم.

وی ادامه داد: 8 ماه پیش که این گوساله‌ها را تحویل گرفتم وزنشان به‌طور میانگین 180 کیلوگرم بود، اما الآن با گذشت 8 ماه از نگهداری این گوساله‌ها وزن آنها به‌طور میانگین به 500 کیلوگرم رسیده است، به‌عبارت دیگر هر گوساله میانگین حدود 300 کیلوگرم افزایش وزن داشته است که با یک حساب سرانگشتی با احتساب قیمت هر کیلو گوشت گوساله در ابتدای پروار (34 هزار تومان) و هزینه خوراک، سود خالص هر گوساله حدود 6 میلیون تومان برای دامدار خواهد شد.

مجید معتقد است؛‌ اگر طرح‌های اقتصاد مقاومتی نبود تعداد زیادی از خانواده‌های روستایی که او در آن زندگی می‌کند، بیکار بودند.

به‌گفته وی؛ در روستای آن‌ها تعداد زیادی خانواده‌ علاقمند به دامداری از این طرح استفاده و برای خود اشتغالزایی کرده‌اند.

مجید به علاقمندان راه‌اندازی دامپروری توصیه کرد: علاقمندان به پرورش دام در ابتدا تهیه مکانی مناسب جهت راه‌اندازی دامداری را مد نظر قرار دهند و سپس به‌دنبال اخذ کلیه مجوزهای لازم از سازمان‌های مربوطه باشند.

خانواده‌ام پابه‌پای من زحمت کشید

این کارآفرین با تأکید بر اینکه موفقیت در این کار نیازمند همراهی خانواده است، افزود: در خانه ما همه ساعت 7 صبح بیدار هستند و بعد از خوردن صبحانه شروع به کار می‌کنند. همسرم از صبح زود پابه‌پای من کار می‌کند و در تهیه خوراک دام و آماده‌سازی یونجه کمک می‌کند. او استاد خرد کردن خوراک دام است. همسرم کنار کارهای خانه و خانه‌داری همراه من به کار کشاورزی می‌پردازد. او حتی در تمیز کردن محیط دامداری کمک کرده و هیچ‌وقت از خستگی در کار با من صحبت نمی‌کند. همسرم از اینکه به من کمک می‌کند راضی است و می‌گوید "وقتم تلف نمی‌شود".

مجید یادآور شد: غیر از دامداری در زمین‌های پدرم یونجه، جو و گندم می‌کارم. از محصولات کشاورزی تولید خودمان برای خوراک دام‌ها استفاده می‌کنیم که این شیوه بسیار به‌صرفه است و توصیه می‌کنم که دامداران برای خودشان زمینی را برای کشت محصولات کشاورزی فراهم کنند.

۰ ۰
تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در فارسی بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.